Politički aspekti "egzodusa"

Go down

Politički aspekti "egzodusa"

Post by Monsignor.m on Sat Jun 16, 2018 2:05 pm

Kako je općinstvo tražilo, evo topica za one kojima se ne da naučiti osnovne ekonomske zakonitosti pa objašnjenje "egzodusa" traže u Plenkovićima, braniteljima i slično. Otprilike kao što oni koji se redovno ne tuširaju svejedno traže u horoskopu rješenje za svoje ljubavne probleme. Twisted Evil

Molim vas da se držite - "egzodusa".

Monsignor.m

View user profile

Back to top Go down

Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Malo Derište on Sat Jun 16, 2018 5:40 pm

Monsignor.m wrote: za one kojima se ne da naučiti osnovne ekonomske zakonitosti pa objašnjenje "egzodusa" traže u Plenkovićima, braniteljima i slično

Razz

Nije da nam se ne da, već mislim (barem ja) da bi bilo zgodno imati mjesto za malo bolje proanalizirati reakcije ''mega-uhljeba'' na efekte ''egzodusa''. Znam da su tržišni zakoni neumoljivi ali mega-uhljebi (a to nije samo naša specifičnost) imaju svakojakih kreativnih mehanizama za produljit agoniju.

Npr...ja još uvijek mozgam oko ovog novog poreznog rasterećenja. Suspect
Malo Derište

View user profile

Back to top Go down

Post by Mingus on Sun Jun 17, 2018 3:01 pm

Malo Derište wrote:
Mingus wrote:Također, bit će zabavno gledati otpor elite, gdje se slažem s predviđanjem o pokušaju napuštanja EU, kao krajnjom mjerom.

Što se tiče napuštanja EU, za sada tu prednjače anti-sistemske stranke koje grme protiv uhljeba i rodijaka. O, ironije li.  What a Face
Mislim da nam u bližoj budućnosti taj scenarij ne prijeti. No, politička scena, kako u RH tako i diljem EU, se mijenja tako da ne bih stavljala ruku u vatru za niti jedan scenarij.  Neutral

I Šonje se slaže sa scenarijem otpora EU od strane 'alfa uhljeba'.  Smile

Velimir Šonje wrote:I Predsjednica se slaže s tim. Štoviše, žali što u EU postoji sloboda kretanja ljudi. Valjda jer je ograđivanje ljudi kao ovaca ogradama prokušani način kako političari koji od ljudi ekstrahiraju viškove mogu zadržati kontrolu nad svojim glavnim resursima – tim istim ljudima?

Ne vjerujem da se radi o nesporazumu, podmetanjima ili flopu. Mislim da se radi o strateškom testiranju anti-europskog sentimenta koji bi mogao presuditi na sljedećim predsjedničkim i parlamentarnim izborima. Takvi su trendovi na djelu posvuda u srednjoj i istočnoj Europi: interes čuvara torova potresen je međunarodnom integracijom, fundamentalno ugrožen, i oni se neće tako lako predati. Igranje na kartu anti-europejstva zbog nacionalne ugroze izvrsno će poslužiti svrsi podizanja moralne panike koja gazi individualizam i afirmira nove oblike etatizma.
Mingus

View user profile

Back to top Go down

Post by Malo Derište on Sun Jun 17, 2018 10:48 pm

Da, spomenuh već previranja diljem EU ali i šire. Da ne zagazimo sad u geo-politiku.

Što se tiče naše barice, definitivno će se kupit bodovi na ovome što Šonje kaže. Živi zid npr. sasvim dobro jaše na, između ostalog, i tom sentimentu. Ali, iskreno, teško mi je detektirati ''tko, koga, kada i zašto''.

Ako imaš kakvih dodatnih opservacija, ne štedi na tipkovnici.  Very Happy

RealBear wrote:Moramo raditi predikciju šta je sljedeće, "digitalizacija"?  bounce  bounce

Lako moguće. Smile Ali imaj na umu da je ovaj dio oko proračuna i poreza radio Marić a da je za ''digitalizaciju'' nadležan Kuščević. pale  Very Happy  

Iako, ovu digresiju sam preselila ovdje jer bih se zapravo nadovezala na negativnu selekciju koju je spomenuo Lebowski (doduše u malo drugačijem kontekstu). Negativna selekcija je užasno vidljiva u javnom sektoru a ponajviše kod ''mega-uhljeba''*. I sad već polako dolazimo do situacija da kad se i treba nešto napraviti to je drž-ne daj jer je masa ljudi jednostavno podkapacitirana. Hjoooj, a digitalizacija bi trebala taj talog malo provjetrit. Jedva čekam kad počne letjet perje. bounce

EDIT: *Pospana sam pa zaboravih napisat krucijalnu stvar. Već u par navrata se, koliko je meni poznato, događalo da se prvi (a ponegdje i drugi) kandidati za ministarska mjesta ljubazno zahvale i odbiju. A onda moraš posegnut dublje u vrećicu sa stranačkim iskaznicama. Neutral
Malo Derište

View user profile

Back to top Go down

Post by MareCar on Mon Jul 02, 2018 6:25 pm

Ovo nije lelek i kuknjava. Ovo je samo stating the obvious.
(Enola je tamo na onom forumhaer elaborirala o raspadu javnih sluzbi tj iluziji postojanja javnog zdravstva, postojanosti mirovinskog sustava itd da sad ne ponavljam)

Kaze Suki:

Uočite da je 2010. premijer bio HDZ-ov Sanader, 2015. SDP-ov Milanović, 2016. nestranački Orešković, a sada je HDZ-ov Plenković.
Stranačka pripadnost evidentno nije bitna. Velika količina novca koju država prikuplja kroz svoj aparat pa prosljeđuje obveznim mirovinskim fondovima, koji onda više od sedamdeset posto tih sredstava kupujući obveznice posuđuju državi uz kamatu od gotovo tri posto jednostavno je previše izazovna svakoj vlasti da je ne bi pokušala prisvojiti.

https://novac.jutarnji.hr/rasprave-i-rjesenja/umjesto-ukidanja-drugog-stupa-treba-ukinuti-prvi-i-hzmo/7549551/

Al ne daju se ovi nasi! Dok god sta ima otkidaju od gladnih usta (drugi stup, smanjivanje ali pdva, poskupljenja davanja u turizmu, svako malo nesto)

Dok god turizam puni kasicu prasicu neskloni su ikakvim promjenama.
Odrzavaju svoj ‘quantum of solace’, minimum minimuma potreban za prezivljavanje, i ne mijenjaju ...... ama ..... bas ..... nista .... u pozitivnom smijeru!

Stovise, djeluju dijametralno suprotno...

I da ga *ebes i otvoreno trziste i trzisne mehanizme.

Kad se jednom nakoti bagra, nikako ju iskorijeniti #2ndMexico #gnjidenavrbe
MareCar

View user profile

Back to top Go down

Post by Malo Derište on Wed Jul 04, 2018 11:31 am

Mećem pitanje ovdje jer me zanima kako ovdašnje pučanstvo diše. Smile Monsi, zažmiri na jedno oko, tema iako nije usko, jest posredno vezana, uz egzodusa.

Dakle, ulazak u Eurozonu. Predviđanja kada (nije pitanje hoćemo li jer moramo) i kakvi će biti efekti na gospodarstvo prema vašem mišljenju.  Question

U svibnju je EK izdala Izvješće o konvergenciji za 2018. za napredak država članica prema uvođenju eura.

Negdje sam pročitala (vezano uz raspravu za novi krug porezne reforme) sugestiju da bi Vladi bilo mudro ostaviti smanjivanje PDV-a kao korekcijski mehanizam na evenutalno podizanje cijena prilikom pristupanja Eurozoni. Zvuči suvislo.
Malo Derište

View user profile

Back to top Go down

Post by RealBear on Wed Jul 04, 2018 8:04 pm

Po meni ne treba uvodit euro prije kraja sljedeće recesije. Mogući benefiti koje su HNB-ovci izračunali su zanemarivi u odnosu na politiku slabe kune kod recesije
(koji u Hrvatskoj nije dosad bila iskorištena zbog toga što to nije bilo u interesu hrvatskim elitama).

Naime u recesiji će se prihodi od turizma urušit te će se imat deficit platne bilance, tako da treba onda pusti kunu da padne u odnosu na euro bez posebnih intervencija.
Onaj tko zadrži eurske prihode bit će u mogućnosti povećat plaću radnicima u kunama, ovi drugi neće pa bi i to trebalo potaknut migraciju radne snage od onih koji rade za državu i domaće tržište prema efikasnim izvoznicima.

BTW, ovi probni baloni sa dokidanjem drugim stupom su po meni uglavnom osmišljeni da se smanji dug države ispod 60% (koji je uvjet za euro) na račun štednje u drugom stupu.

Sljedeća resesija, skupa sa "egzodusom", "kreativnom destrukcijom" i slabom kunom bi mogla dovest do svima vidljivog i irevirzibilnog sloma uhljebničko-rodijačke paradigme.  bounce  bounce

Poslije resesije, kad mečka prestane da igra, neki novi megauhljebi mogu ulazit u eurozonu koliko god hoće.  Basketball
RealBear

View user profile

Back to top Go down

Post by marcuscato on Thu Jul 05, 2018 8:51 am

Imamo preprogresivan porezni sustav za situaciju u kojoj se nalazimo. PDV ne bi trebalo smanjivati, treba raditi na tome da se povećaju primanja produktivnom dijelu stanovništva, a teret nove krize bi trebao pasti na neproduktivni dio stanovništva inače krizom egzodus možda i ubrza. Moj prijedlog, smanjiti doprinose na plaće, smanjiti porez na 'visoke' plaće, PDV ne dirati. Kad dođe nova kriza i bude falilo para, dići PDV na 27-28%, povećati trošarine na gorivo i sl, dakle stvari koje kače cijelu populaciju (umjesto uvođenja 'krizinih poreza' kojima teret pada na zaposlene).

Treba osmisliti i porez na nekretnine na takav način da nezaposleni plaćaju punu cijenu, umirovljenici dobiju manju olakšicu, zaposleni  veću olakšicu. Da vidiš kako bi to riješilo rad na crno, a i poneki 'obeshrabreni' i sl. bi se možda i vratili na tržište rada.

Slažem se da bi bilo bolje pričekati recesiju prije ulaska u eurozonu, da još jednu krizu kuna može makar pripomoći.

marcuscato

View user profile

Back to top Go down

Post by Malo Derište on Thu Jul 05, 2018 2:30 pm

A jeste se ulovili krize. Suspect

Medo, ne znam koliko će poslušati tvoj savjet o čekanju sljedeće recesije. Laughing Jedino ako nas ista uskoro ne zaskoči. I sam znaš koliko su neskloni slabljenju tečaja, a i sastavni dio procesa je pristupanje europskom tečajnom mehanizmu (ERM II), unutar kojega moramo funkcionirati najmanje dvije godine, a poanta je (koliko sam skužila) da se utvrđuje središnji paritet za koji će se vezati tečaj kune i tijekom trajanja tečajnog mehanizma tečaj će moći fluktuirati samo unutar određenog intervala.

Nemoj me sada pitati koliki je interval. Embarassed

Iz Strategije za uvođenje eura nisu vidljivi vremenski okviri ali Plenki je nešto koketirao sa 2022. Iako mislim da je to 'preoptimistično',  u ERM II bi onda trebali pristupit najkasnije 2020.      

Inače, dug ispod 60% zapravo nije fiksan uvjet, može se provući i trend smanjivanja.
Malo Derište

View user profile

Back to top Go down

Post by Monsignor.m on Thu Jul 05, 2018 2:49 pm

"Uhljebima" treba oduzeti svako oružje, pa tako i tečaj. Imali su 30 godina da tečaj bude "izjednačavatelj", a kako nisu - morao se pojaviti "vrhunaravni izjednačavatelj" bounce bounce bounce

Monsignor.m

View user profile

Back to top Go down

Post by RealBear on Thu Jul 05, 2018 10:39 pm

Malo Derište wrote:A jeste se ulovili krize. Suspect

Medo, ne znam koliko će poslušati tvoj savjet o čekanju sljedeće recesije. Laughing Jedino ako nas ista uskoro ne zaskoči. I sam znaš koliko su neskloni slabljenju tečaja, a i sastavni dio procesa je pristupanje europskom tečajnom mehanizmu (ERM II), unutar kojega moramo funkcionirati najmanje dvije godine, a poanta je (koliko sam skužila) da se utvrđuje središnji paritet za koji će se vezati tečaj kune i tijekom trajanja tečajnog mehanizma tečaj će moći fluktuirati samo unutar određenog intervala.

Inače, dug ispod 60% zapravo nije fiksan uvjet, može se provući i trend smanjivanja.

Winter is coming! bounce bounce bounce

Kuna će se urušiti unatoč tome što su megauhljebi i HNB-ovci neskloni slabljenju tečaja. Jednostavno ima jako puno love koje više nije na oročenoj štednji i može ekstremno lako i brzo pobjeći u "egzodus". Par milijardi eura da ode preko grane u Austriju i Njemačku, kreće spirala i devizne rezerve su u dobroj mjeri spržene.

Kad kuna dovoljno padne onda će "egzodusaši" i ovi koji su utekli s lovom krenut kupovat po Hrvatskoj šta valja.
Nema ništa osobno kod slobodnog tržišta i odnosa ponude i potražnje. Cool

AKo misle uvodit euro bolje bi im bilo da požure... Basketball
RealBear

View user profile

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics