Armchair economists of Croatia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

+17
High Lfe
celavi2
eustahijebrzica
MareCar
RealBear
Ghost
marcuscato
Lebowski
cons
somied
zalac
Mingus
BobyThePoliceman
ericsson
Peti ortak
Monsignor.m
Malo Derište
21 posters

Page 20 of 21 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21  Next

Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by seljak Fri Apr 03, 2020 8:58 pm


seljak

Posts : 13
Join date : 2019-09-24

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by MareCar Fri Apr 03, 2020 10:54 pm

Ahh 🤣🤣

Zaboravila ja.
Ali znas sto je to sto me zbunjuje. Kao cita se Taleb i Taleb je paradigma.

Medjutoa Taleb kaze..
Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 88934910
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Peti ortak Sat Apr 04, 2020 6:30 pm

MareCar wrote:Ahh 🤣🤣

Zaboravila ja.
Ali znas sto je to sto me zbunjuje. Kao cita se Taleb i Taleb je paradigma.

Dzabe ti je Mare. To je Monsi. Very Happy
Peti ortak
Peti ortak

Posts : 34
Join date : 2018-06-05

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Sat Apr 04, 2020 7:05 pm

MareCar wrote:Ahh 🤣🤣

Zaboravila ja.
Ali znas sto je to sto me zbunjuje. Kao cita se Taleb i Taleb je paradigma.

Taleb je paradigma, ali nije religija. Ali ajde, čak neka je i Taleb u pravu, što kad za dva mjeseca skužimo da za ovo jednostavno nemamo para? S Talebom ili bez njega, bit će aj nazad kranpom po šuti, nosi masku i peri ruke.
Možemo mi spasit još desetak tisuća života i dodat jedno pedesetak tisuća čovjek godina hrvatskoj populaciji, ali izgleda pod cijenu toga da se vratimo u kameno doba.

Pa kad pitaju Rudana šta ćemo sad kad je epidemija iskorijenjena, a ljudi krepavaju od gladi on će reć - "ne znam ja, vidi s ekonomistima, ja sam svoje riješio, ovo sad nije moj fah" Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 1254915264 Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 1254915264
I ode Igor Rudan ode u svoju Škotsku svojim avionom...

Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by BobyThePoliceman Sun Apr 05, 2020 2:27 am

Taleb oprostit ti nikad nece, al ti nam put pokazi!

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/

Izgleda da je danas samo njih 15 odlucilo skonit do Valhalle. Imaju sunca 16 dana godisnje, a to se ne propusta:

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Img-be11
BobyThePoliceman
BobyThePoliceman

Posts : 3
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by marcuscato Sun Apr 05, 2020 8:00 am

[quote="Monsignor.m"]
MareCar wrote:Ahh 🤣🤣
Pa kad pitaju Rudana šta ćemo sad kad je epidemija iskorijenjena, a ljudi krepavaju od gladi on će reć - "ne znam ja, vidi s ekonomistima, ja sam svoje riješio, ovo sad nije moj fah" Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 1254915264  Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 1254915264
I ode Igor Rudan ode u svoju Škotsku svojim avionom...


E da znaš da mi je baš ovaj srpski naučnik i njegov govor pao na pamet neki dan vezano uz ovu situaciju.

marcuscato

Posts : 59
Join date : 2018-06-07

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Lebowski Mon Apr 06, 2020 1:17 am

RealBear wrote:Evo sta kaze Bill Gates

Bill Gates wrote:Bill Gates on Trump call for quick end to lockdown: It’s tough to tell people ‘keep going to restaurants, go buy new houses, ignore that pile of bodies over in the corner’

‘There really is no middle ground, and it’s very tough to say to people, “Hey, keep going to restaurants, go buy new houses, [and] ignore that pile of bodies over in the corner. We want you to keep spending because there’s maybe a politician who thinks GDP growth is all that counts.” ’

https://www.marketwatch.com/story/bill-gates-on-trump-call-for-quick-end-to-lockdown-its-tough-to-tell-people-keep-going-to-restaurants-go-buy-new-houses-ignore-that-pile-of-bodies-over-in-the-corner-2020-03-24?mod=home-page

Idem mam kupit novi Office iako pisem samo Markdown dokumente  Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 1641040317 Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 2866890658

BTW, na prvom Brlogu jos tamo 2007 sam isao pisati zasto kapitalizam ne fercera bez filantropizma, dakle sad kad se mrtvi broje bogatasi moraju vratiti "napacenom narodu" pare i osigurati basic income.

Inace cemo svi pjevati Bella Ciao


Sjetio sam se ovog posta... (Pogledao zadnju sezonu Casa de Papel Very Happy )

Sve mi se vise cini da ce ovo biti novi vjetrovi... "izabrali su burzu i bankarske bonuse, ispred nasih zivota i poslova obicnih ljudi"
Lebowski
Lebowski

Posts : 93
Join date : 2018-06-05
Age : 42
Location : Brisel

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by MareCar Mon Apr 06, 2020 11:05 am

Da toga se i ja bojim. Da ne zapuse ‘crveni vetar’.
Pa ce biti ‘svi trebaju stegnuti kais’ i ‘osle nase pare na javne radove’.(In excange for basic income..) Evo vec se pomalo zagriza i u dividende. Americas ca 30%, EU ca 40+%

Nego .... ne moras nuzno biti Bill Gates da bi znao neke stvari.

Mozes biti i elektricar pa znati da je izolacija bolja nego uzemljenje Very Happy #jeltakomonsi 🔝


Last edited by MareCar on Mon Apr 06, 2020 11:28 am; edited 1 time in total
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by MareCar Mon Apr 06, 2020 11:19 am

Spomenuti ‘srpski naucnik’ moguce lose podnosi koronu:
Gospode, sto me mati ne rodi pre 600 godina, da kao junak poginem na Kosovu polju.
A ne ko p**** strepim ko ce da kine u mene...
🤣🤣
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Wed Apr 15, 2020 11:07 pm

Šta, jel propala Švedska? I False Korea? Laughing
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by MareCar Thu Apr 16, 2020 8:44 pm

To ti je sezonska korekcija za sve korone svih 7 tipova: vrhunac veljaca, vrhunac ba 4 C, pa onda pada, neovisno o mjerama. Ali je zaxrazliku od gripe ima kroz cijelu godinu. Da sad ne trazim istrazivanje.

Pa popustiti ce svi. Zato sto ce impopustiti zivci ponajvise.
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Sat Apr 18, 2020 6:46 pm

MareCar wrote:To ti je sezonska korekcija za sve korone svih 7 tipova: vrhunac veljaca, vrhunac ba 4 C, pa onda pada, neovisno o mjerama. Ali je zaxrazliku od gripe ima kroz cijelu godinu. Da sad ne trazim istrazivanje.

Ako nešto pada ili raste neovisno o mjerama, čemu onda mjere? Very Happy

Usput, koliko vidim, marcus je bio u pravu, testovi na radnom populaciji pokazuju puno veće stope zaraženosti, a posljedično puno manje stope hospitalizacije i smrtnosti.
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by MareCar Mon Apr 20, 2020 8:07 pm

Pa i ja sam to napisala samo vise ne znam gdje.
Da je:
a) prevalencija daleko veca nego sluzbena;
b) virulentnost ili ista ili veca nego sluzbena;
c) i logicno smrtnost manja nego sluzbena.
(U stvari nasla sam gdje sam napisala, hint datum: http://www.forum.hr/showpost.php?p=78710877&postcount=817)

Ovo kaze znanost:
https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.02.07.20021154v1.full.pdf
A ima jos i jedan sa njemackog instituta, opet treba traziti, koji potvrdjuje tezu o masovno underreported.

Iz vise razloga. Jedan je mali broj testiranja. Drugi je velik broj asimptomatskih. (Razlog bi mogao lezati u cinjenici da velik broj ljudi do 40tih preboli neku iz korona familije).

Niskozemsko javno zdravstvo racuna 6-10x vise od sluzbenih brojki. U modelima se koriste sa sluzbenih 6.

Moj osobni osjecaj je prije 10-16x vise oboljelih/preboljelih nego sluzbene statistike. Zadnje svapsko istrazivanje:
http://www.uni-goettingen.de/de/document/download/3d655c689badb262c2aac8a16385bf74.pdf/Bommer%20&%20Vollmer%20(2020)%20COVID-19%20detection%20April%202nd.pdf
Update istrazivanja: http://www.uni-goettingen.de/de/document/download/0af0dcfa623053908de337e1045cf612.pdf/COVID-19%20update.pdf

Svejedno, ako i je tako, proces do imuniteta ce trajati.

Ja sam vise za blazi pristup mozda zato sto vidim i drugu stranu medalje, onu zdravstvenu.

Monsi, ovo je stvarno vrhunski ujednacitelj i ne bira po dobi, rasi ili stanju na racunu. Nemas ni ti free-card, ne zavaravaj se. Ako je smrtnost npr 5%, netko je dao ’lijepu’ metaforu da je to kao ruski rulet sa19 rupa i jednim netkom. Zasto bi se bezveze izlagao ako ne moras? Mrvu se stisnuti mozemo svi, za blazi tok. Svima je kristalno bistro da lock ne moze trajati zauvijek.

Osim toga rasteretite Marice ovoga svijeta: masu je tesko disati ispod onoga cuda po 4 sata u komadu. A ja ni nisam u doticaju sa koronasima (jos nemamo to ‘cvece u nase preduzece’) tj ne radim pod punom ratnom spremom i moon-suit.
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Mon Apr 27, 2020 9:19 am

Mare vidi ovog našeg pametnog Capaka koji je razjebo ekonomiju:

"Ako vi dotaknete neki predmet ili se iskašljete iznad njega ili govorite iznad njega neko vrijeme, virusne kapljice mogu ostati na njemu. Moguće je da netko, ako to dira rukom i prenese na sluznicu nosa, usta ili očiju, da virus prenese. Mi o tome govorimo teoretski, jer nemamo nigdje zapisano da je to tako. Osim toga, na samom ovom koronavirusu nema posebnih ispitivanja koliko može izdržati na nekim predmetima.

Mi ne znamo ništa, al imamo svojih pet minuta slave. Nema veze, pazarićemo betona jevtinije kobogda, bar nešto. Laughing

Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by MareCar Wed Apr 29, 2020 6:52 pm

Mene vise brine ovo:
https://www.google.co.uk/amp/s/www.bloomberg.com/amp/news/articles/2020-04-13/hog-cattle-futures-fall-by-daily-limit-on-slaughter-disruptions

Biti ce nestasica.
Many disruptions in foodchains. I ne samo mesa.

Sad sam najozbiljnija:
da li se itko ovdje (osim mene) sprema na nestasice i moguce nemire? I kako?
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Thu Apr 30, 2020 10:29 pm

Ja ću se počet spremat kad mi priznaš da sam bio u pravu Rolling Eyes

I ti i onaj belgijumski naučnik za praline Laughing
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by MareCar Fri May 01, 2020 9:43 am

Ne znam o cemu govoris.
Jedan od prvih postova na temu covid sam napisala da ‘ne znam zasto se zalis, kada ce ionako ispasti onako kako zelis’. Takova je naime ljudska priroda.

Svima je jasno da nije odrzivo. Samo sto su ovi nasi glupi. Umjesto da su ‘ukradeno vrijeme’ iskoristili da obuce sto vise ljudi za njegu bolesnih i stvore facilitete, a istovremeno pomalo otvorili sve (jer to je smisao kratkog lockdowna: kupovina vremena i priprema), oni pospremaju Arenu. :s :rolleyes:
Lud zbunjenoga..

I sitan detalj: nece ekonomiju ubiti lockdown, nego sentiment (ne samo nasu). I kada se sve otvori, nista nece biti isto. Da i nije bilo sluzbenog lockdowna, opet bi sve ispalo isto kao i sada, jer se u ljude uvukao strah.

Da je bilo po tvom scenariju, pustiti virus da odradi svoje, opet bi sve ispalo isto smo bi imalo nesto drugaciji tok. Broj bolesnih/mrtvih bi naglije skocio. Imao bi veci broj mrtvih iz svih razloga (ne samo covid) zbog zagusenosti sustava i vrlo velik broj mladjih ljudi produktivne dobi s trajnim ostecenjima srca i ostalih organa. Ostatak populacije bi se preplasio violentnim razvojem situacije, onako kao sto se kokosi poplase kada naglo upadnes u kokosinjac. https://youtu.be/0R-7kmmWRJo I bez sluzbenog lockdowna SAMI bi se zatvorili. A THE SENTIMENT bi se svejednako okrenuo kao i sada. Jedino bi imali vise mrtvih, manje povjerenja u vlast. I mozda nemire, sto ne opasno. Ovako je zadrzana kakva-takva iluzija kontrole nad situacijom.

Ne znam zasto tupis po jednom, prilicno violentnom nacinu, kada je ova situacija u srzi paradox: nema dobrog rjesenja. I sva rjesenja imaju isti ishod: recesija.
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Sat May 02, 2020 10:23 am

Recesija može biti manja ili veća, a mi smo više manje svi, izabrali onu najveću od najvećih.

I opet su oni pametni pustili da virus odradi svoje, samo čiko Tegnell to ne želi reći. Moglo se puno blaže, puno puno blaže. A to bi upravo utjecalo na sentiment.
Usput, prosječna dob umrlih u Hrvatskoj je 76,5 godina. Laughing
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Sun May 03, 2020 10:00 am

Evo se i Shadow tamo okrenuo zdravom razumu:

Kada je COVID kriza eksplodirala onda sam u privatnim krugovima bio snažno protiv ovakvog pristupa ( totalne karantene ) problematici jer sam pretpostavljao da će lijek biti puno gori od same bolesti. Međutim, jedno je imati takav stav na osobnoj razini, dokle nešto sasvim drugo na političkoj, odnosno državnoj razini. U strahu su bile velike oči.

Međutim, danas kada političke elite puno više znaju o samom virusu nego prije mjesec i pol dana ( pogotovo o njegovoj stopi smrtnosti ) više nije niti uputno niti mudro isključivo slušati epidemiološku struku jer ona po prirodi posla od drveća ne vidi šumu. Posao epidemologija je suzbiti virus, a da pri tome ne gledaju širu sliku problema. Nastavkom takvog pristupa direktne ali indirektne posljedice samo dodatno produbljujemo.

Iskreno se nadam da se švedski model pokaže kao razboritiji i po pitanju ekonomskih troškova efikasniji jer u slučaju izbijanja sekundardne pandemije bi cijeli svijet mogao imati daleko liberalniji pristup.



Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by MareCar Mon May 04, 2020 10:31 am

Pa i prije covida je masa indikatora bila u smjeru recesije. Mizda bi jos imali godinu-dvije balona.
Ovo je bio katalizator.
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Fri May 08, 2020 8:35 am

Dobili smo ozbiljnu konkurenciju

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 94639173-168839317981388-4106052068563746816-o
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by MareCar Fri May 08, 2020 5:11 pm

Jesi citao sto Brkljacu? On je na istoj liniji kao i ti cini se.
Docim je Pribicevic umjerenija u izjavama.
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Sat May 09, 2020 2:14 pm

MareCar wrote:Jesi citao sto Brkljacu? On je na istoj liniji kao i ti cini se.
Docim je Pribicevic umjerenija u izjavama.

Brki je naš "vjerni štioc", a i čujemo se nas dva tu i tamo preko FB svako toliko, al čak ga nisam morao influensat. Pribicevic su razjebale "krapljače s Libele" i oni što joj se rugaju da je debela pa im ona vraća ekonomskom sabotažom. lol! lol!
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Sun May 10, 2020 10:35 am

Monsignor.m wrote:Broj HZZO osiguranika za 04/20 je 4.128.663, a za 04/19 je bio 4.149.419, što je smanjenje za 20.756.
12-mjesečni pomični prosjek je 4.147.988.

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 HZZO-04-20

Corona nam izostankom sezonaca s Kosova i Srbije pokazuje gdje smo šta smo s "egzodusom". Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 2866890658 I da se nisu vratili naši "egzodaši" baš u nekom prevelikom broju.
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Sun May 10, 2020 1:00 pm

Usput, onima koji imaju Facebook, preporučujem da prate raspravu između Ivice Brkljače i Igora Rudana.
Malo je reć da ga Ivica razara, a to je zato jer se Rudan odmakao od znanosti, nego sije čistu mržnju i prezir prema Tegnellu.
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 20 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 20 of 21 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum