Armchair economists of Croatia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

+4
mrgasa
Ghost
Lebowski
RealBear
8 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by RealBear Wed Mar 11, 2020 9:12 pm

Odose evo i Ameri veceras u bear market, dugo im je i trebalo. Ali pustimo Amere, neka im bude kako im bude...

Trebamo gledat malo i Hrvatsku te probat u glavi i/ili uz tefter i masnu olovcicu pokusat izvrsit mentalnu vjezbu i usporedit situaciju s platnom bilancom Hrvatske i tecaj kune i situaciji sa i bez "egzodusa" u slucaju krize koja dolazi.

Price o "dugorocno negativnim posljedicama", izumiranju, demografiji, manjku radne snage... izgledaju smijesno prema cinjenici da ce u trenutko raspada sustava u Hrvatskoj zbog izvjesnog sloma turizma "egzodusi" lovicu koja se mjeri u milijardama eura svejedno slati doma.


Zivio utjecaj "egzodusa" na robusnosti na krize!!! Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 2866890658 Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 2866890658
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by Lebowski Thu Mar 12, 2020 2:19 am

I koliko će airlinesa sada propasti? Baš me zanima da li će to stvarno provesti (zabranu letova u Europu), bude fora screenshotova sa flightradara u idućim danima... Kakva je to budala Very Happy
Lebowski
Lebowski

Posts : 93
Join date : 2018-06-05
Age : 42
Location : Brisel

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by Lebowski Thu Mar 12, 2020 2:37 am

Malo sam previše oklijevao oko VIX-a... Sad je već vjerojatno prekasno.

Crying or Very sad nema više NBA-a
Lebowski
Lebowski

Posts : 93
Join date : 2018-06-05
Age : 42
Location : Brisel

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by marcuscato Thu Mar 12, 2020 7:36 am

RealBear wrote:Odose evo i Ameri veceras u bear market, dugo im je i trebalo. Ali pustimo Amere, neka im bude kako im bude...

Trebamo gledat malo i Hrvatsku te probat u glavi i/ili uz tefter i masnu olovcicu pokusat izvrsit mentalnu vjezbu i usporedit situaciju s platnom bilancom Hrvatske i tecaj kune i situaciji sa i bez "egzodusa" u slucaju krize koja dolazi.

Price o "dugorocno negativnim posljedicama", izumiranju, demografiji, manjku radne snage... izgledaju smijesno prema cinjenici da ce u trenutko raspada sustava u Hrvatskoj zbog izvjesnog sloma turizma "egzodusi" lovicu koja se mjeri u milijardama eura svejedno slati doma.


Zivio utjecaj "egzodusa" na robusnosti na krize!!!  Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 2866890658  Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 2866890658

Kuna već ošla na kvasinu, a epidemija nije ni počela. Još postoje naivci koji vjeruju da će turistička sezona biti na 'pozitivnoj nuli'. Osobno mislim da će posljedice na globalnu ekonomiju biti gore nego 2008. Hrvatska će tu opet biti jako pogođena zbog ovisnosti o turizmu, ako ništa drugo taj turizam + egzodus nam je gurnuo devizne rezerve gore pa će barem tečaj biti moguće koliko toliko braniti.

Za Hrvatsku, osim velike jednokratne štete koja će se sigurno desiti za 2020., postoji opasnost i od toga da ljudi postanu znatno konzervativniji što se putovanja tiče. Nek svako deseto putovanje u idućem desetljeću (koje bi se desilo bez ovakve pandemije) bude otkazano (tj. ne bude ni bukirano), za Hrvatsku bi to već bilo vrlo značajno povrh već propale 2020.

marcuscato

Posts : 59
Join date : 2018-06-07

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by RealBear Thu Mar 12, 2020 9:19 pm

Sve se danas urusilo, hartije od vrednosti, zlato, crypto, da FED nije uletio tko zna sta bi bilo s obveznicama.

Tek cemo kad se budu filmovi i serije snimali te knjige pisale saznat koga je sve danas "izulo iz cipela".

@Lebowski
Kao sto sam naveo u onim svojim postovima od prije, da bi OTM put opcije/VIX hedge radile, moras biti izlozen dionicima ako ne mislis godinama placat premiju.

Kaze Spitznagel otpilike 97% long equity, 3% zastita. Naravno uz mali milijun detalja vezanih za realizaciju takvih stvari.

To je meni bilo neprihvatljivo, jer blago receno nemam bas te pare da bi mi se ispatilo bavit se tim kao dnevni posao, pa sam se odlucio za akumulaciju casha.

Sto se Hrvatske tice, odgovorio sam Kucilu na fhr prije par tjedana kad se krenulo urusavat da mislim da ce Hrvastka relativno proc bolje nego neke puno razvijenije zemlje.

Medju ostalim, mozemo rasprsit dobar dio starcadi po kletima i vikendicama dok se situacija s virusom ne smiri.

Mislim da ce se to spontano pocet i dogadjat prilicno skoro, glavno je sacuvat zdravstveni sustav ovdje na sve moguce i nemoguce nacine.

#FlattenTheCurve
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by RealBear Thu Mar 12, 2020 10:23 pm

marcuscato wrote:
Za Hrvatsku, osim velike jednokratne štete koja će se sigurno desiti za 2020., postoji opasnost i od toga da ljudi postanu znatno konzervativniji što se putovanja tiče. Nek svako deseto putovanje u idućem
desetljeću (koje bi se desilo bez ovakve pandemije) bude otkazano (tj. ne bude ni bukirano), za Hrvatsku bi to već bilo vrlo značajno povrh već propale 2020.

Po meni glavna posljedica ove pamndemija ce biti opca deglobalizacija, a na globalnoj razini ce to znaciti veliko rusenje profit margina (i pripadajuci urusaj belosvetskih hartija od vrednosti).

Hrvatska je mala i blizu, dakle osim sto smo nablize toplo more mnogima koji ce se doteturat do nas autima, imamo sanse u nekim djelatnostima poput farmaceutske industrije.

Ako bude niskih poreza, mozda cak Hrvatska bude i relativni pobjednik u nadelozecoj deglobalizaciji.
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by marcuscato Fri Mar 13, 2020 7:42 am

Pozlatile ti se riječi.

Nego ova deglobalizacija... ići će to ruku pod ruku sa rastom ksenofobije i promjenom političkog mainstreama. Jasno je da će mladi Hans liberalnih roditelja malo promijeniti naučene stavove ako mu najdraža Oma umre od virusa koji se bez globalizacije možda nikad ne bi proširio do Njemačke.

E sad, pravo pitanje je ono koje se tiče EU. Hoće li Hans sebe gledati primarno kao Europljanina ili kao Nijemca. Ako je desniji odgovor točan, što će biti sa EU?

Deglobalizacija također nužno ide uz automatizaciju i digitalizaciju (neće Nijemac raditi za pare za koje radi Kinez). Kao i nakon ratova, možda ova kriza ubrza neke pozitivne procese. Ovo bi svakako mogao biti ključan događaj povijesti 'zapada' od pada Berlinskog zida. Mislim da će kriza 2008. kraj ovoga biti samo fusnota.

marcuscato

Posts : 59
Join date : 2018-06-07

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by Lebowski Fri Mar 13, 2020 10:09 am

marcuscato wrote:Pozlatile ti se riječi.

Nego ova deglobalizacija... ići će to ruku pod ruku sa rastom ksenofobije i promjenom političkog mainstreama. Jasno je da će mladi Hans liberalnih roditelja malo promijeniti naučene stavove ako mu najdraža Oma umre od virusa koji se bez globalizacije možda nikad ne bi proširio do Njemačke.

E sad, pravo pitanje je ono koje se tiče EU. Hoće li Hans sebe gledati primarno kao Europljanina ili kao Nijemca. Ako je desniji odgovor točan, što će biti sa EU?

Deglobalizacija također nužno ide uz automatizaciju i digitalizaciju (neće Nijemac raditi za pare za koje radi Kinez). Kao i nakon ratova, možda ova kriza ubrza neke pozitivne procese. Ovo bi svakako mogao biti ključan događaj povijesti 'zapada' od pada Berlinskog zida. Mislim da će kriza 2008. kraj ovoga biti samo fusnota.

Jos je otvoreno kakva ce krajnja reakcija biti, npr u USA bi republikanci mogli biti zbrisani (jer ce biti vrlo lako kriviti potpuno nesposobnu reakciju administracije)... U EU, hmmm, treba jos vidjeti - mogao bi politicki net efekt biti nula. Ne bih se iznenadio vise socijalistickom swingu - narativ "predugo su cekali sa zatvaranjem skola jer su se bojali efekta na burzama"
Lebowski
Lebowski

Posts : 93
Join date : 2018-06-05
Age : 42
Location : Brisel

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by Lebowski Fri Mar 13, 2020 10:21 am

RealBear wrote:Sve se danas urusilo, hartije od vrednosti, zlato, crypto, da FED nije uletio tko zna sta bi bilo s obveznicama.

Tek cemo kad se budu filmovi i serije snimali te knjige pisale saznat koga je sve danas "izulo iz cipela".

@Lebowski
Kao sto sam naveo u onim svojim postovima od prije, da bi OTM put opcije/VIX hedge radile, moras biti izlozen dionicima ako ne mislis godinama placat premiju.

Kaze Spitznagel otpilike 97% long equity, 3% zastita. Naravno uz mali milijun detalja vezanih za realizaciju takvih stvari.

To je meni bilo neprihvatljivo, jer blago receno nemam bas te pare da bi mi se ispatilo bavit se tim kao dnevni posao, pa sam se odlucio za akumulaciju casha.

Sto se Hrvatske tice, odgovorio sam Kucilu na fhr prije par tjedana kad se krenulo urusavat da mislim da ce Hrvastka relativno proc bolje nego neke puno razvijenije zemlje.

Medju ostalim, mozemo rasprsit dobar dio starcadi po kletima i vikendicama dok se situacija s virusom ne smiri.

Mislim da ce se to spontano pocet i dogadjat prilicno skoro, glavno je sacuvat zdravstveni sustav ovdje na sve moguce i nemoguce nacine.

#FlattenTheCurve

Ma naravno samo za probat, ali sam krenuo prekasno traziti brokera u BE i sad cekam u 100% keshu (hrvatski portfelj jos ostavljam, ali mi se ne salje pare dolje...)

Pod "relativno dobro proci" mislis na posljedice virusa? Tu si u pravu, ali u EU ipak sumnjam da ce netko proci teze od Italije - pretpostavka mi je da ce ukupni efekt biti kao GRIPA *2 (nadam se da sam u pravu).

Za SAD je druga prica, bas im ne ide nista na ruku - zdravstveni sustav, losa reakcija, jako mobilno stanovnistvo...

Uh, nadam se da nece ovako
https://www.linkedin.com/content-guest/article/notes-from-ucsf-expert-panel-march-10-dr-jordan-shlain-m-d-/
Lebowski
Lebowski

Posts : 93
Join date : 2018-06-05
Age : 42
Location : Brisel

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by MareCar Sat Mar 14, 2020 5:59 pm

Slobodno me popljujte, ja sam ostavila ove svoje tu lokalne dividendase nesto. I to i burzovno kotirane i nekotirane (vise ovo zadnje, to nam je nisha/specijalizam). Uglavnom food & beverage, agri, medtech i biotech, siroka potrosnja. Iz razloga sto se bojim DB i tolike izlozenosti u cashu. Odnosno ako sve i legne, i likvidnost postane problem, da ima nesto sto kapa u realnom vremenu (iako ce i oni prilagoditi isplate stanju opce katastrofe, u to uopce ne sumnjam).
Tako da sam sada: jedno 1/20 PM sitne gramaze, 1/5 dividendni 0 obveznice 0 mixevi razni 0 coini i skoro 4/5 cash. Nekretnine nisam racunala, no dijelom zarade od 2008 na ovamo smo financirali novu kucu. Da sad sve legne, ostjaje mi bar to i saldo je +

Od iduceg ciklusa ocekujem:
- da cu pokriti gubitke na dividendnima
- da cu uhvatiti poziciju usporedivu s 2008. & 2009.
- da cu prestati raditi
- da ce muz smanjiti svoj rad na 24-32h tjedno (s obzirom da ne zeli skroz prestati raditi)
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by MareCar Sat Mar 14, 2020 6:34 pm

To ja pricam cijelo vrijeme, da je novi trend go local.

Takodjer ce se i turisticki/usluzni sektor (bilo gdje), najprje oporaviti na krilima lokalnih potrosaca.

Iako je NL burza/trziste isto malo kao i ZSE (iako su oni fuzirali s francuzima i belgijancima jos uvijek ima manjkavosti u trgovanju i informiranju tipicnih za male burze) ja volim kupovati lokalno. Oduvijek. Volim otici na sastanke (dionicara) i vidjeti svojim ocima. Volim ih i sto sto nema tlake s porezom kao kod stranih dividendasa (iako imamo accountanta sad vec par godina). Kad se vec zaj*** s time onda uglavnom i drzim. Tu i tamo izadjem udjem ili dokupim. Tako da me ta pozicija ne brine, vise me veseli sansa da povoljnije kupim na drugim trzistima. Jer to bi bilo against the trend.

Mislim da to koliko ce se strah i trend ‘deglobalizacije ‘’ uvuci u psihu ljudi ovisi prvenstveno od mjere koliko ce nas ‘sastaviti’ virus. U svakom mogucem smislu.

Takodjer ne zaboravite da je drugi val (mutirane) spanjolske gripe bio smrtonosniji od prvog. Tako da je ponavljanje scenarija, ako ne izgledno, a onda bar realno moguce. Uzmite i to u racunicu tj da treba anticipirati putem. A ne da smo odradili i to je sad to..
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by marcuscato Sat Mar 14, 2020 8:08 pm

Globalizaciji je šteta trajno nanešena taman da sutra svi bolesni ozdrave i ovaj virus nestane.

Kako sada brojke o smrtnosti i reprodukcijskom potencijalu stoje ovo je daleko od najgoreg mogućeg zamislivog scenarija. Turizam bi također mogao znatno splasnuti na jedan duži rok.

Greta Thunberg je između ostaloga dijelu ljudi osvjestila klimatsku štetu dalekih putovanja. Vidio sam već nekoliko 'travel guilt' članaka. Zoomeri, a i dio milenijalaca su tu sigurno osvješteniji nego mi polusenilni bumeri. Eventualni strah od širenja zaraza će sigurno u kombinaciji s tim odvratiti dio ljubitelja putovanja.

Za Hrvatsku je to i loše, ali kako je RealBear rekao - potencijalno i dobro. Možda ćemo imati manje gostiju iz Kine i Japana, ali zato više iz EU.

Mene zanima da li će ova pandemija - i u kojoj mjeri - ubrzati trendove rada na daljinu, te automatizacije.

marcuscato

Posts : 59
Join date : 2018-06-07

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by MareCar Sat Mar 14, 2020 8:11 pm

Pa evo sad imamo own skin iskustvo sto funkcionira u ovom scenariju.
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine - Page 2 Empty Re: Medvjeđi brlog - spašavajmo sami sebe, "egzodusom" i na druge načine

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum