Armchair economists of Croatia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Politički aspekti "egzodusa"

+6
marcuscato
RealBear
MareCar
Mingus
Malo Derište
Monsignor.m
10 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Monsignor.m Tue Nov 13, 2018 9:45 am

eustahijebrzica wrote:obni izvoz - premda fino raste - nije dovoljno jak. Tipa, jel moguće tih transformatora proizvoditi još više, a da ne bude velikog preljeva radne snage iz nekih drugih proizvodnji i posljedičnog pada kompleksnosti - dakle, koliko tu imamo mjesta za robotizaciju i digitalizaciju? (Naravno, imamo još i dobar dio pasivnog stanovništva koji bi se mogao povući u ta pojačanja.)

S jednom od najnižih stopa zaposlenosti u EU (vidi Statistiku u nizu) se ne trebamo bojati "nizozemske bolesti", nju jedini od ozbiljnih u Hrvatskoj vidi Nenad Bakić, i to na čudan način. Turizam uistinu donekle oduzima radnu snagu drugim sektorima, ali zato jer se ljudi bave vlastitim biznisom. Njegov mi je argument u najmanju ruku čudan, jer je kao bolje biti poduzetnik nego radnik, osim ako je djelatnost turizam. Onda bolje biti radnik u nekom drugom sektoru nego sam svoj vlasnik.
Mene jako nervira kad se negativno govori o "rentijerstvu" - vrhunac kapitalizma je rentijerstvo, da ne radiš, a tvoja imovina radi za tebe.

Ukratko, ne prijeti nam monokultura gospodarstva ako povećamo robni output, i to na način da poraste ECI (koji u biti de facto preferira diverzificirano high-tech gospodarstvo). Da nam barem prijeti. Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 1152977910


eno gledam, Makedonija je negdje 10-a (ili tu negdje) na svijetu po "Ease of doing business", pa investitori nikako da im dođu.

Bili smo jako sretni kad je "starac Fočo" ubacio teoriju Robinson-Acemoglu (vidi Why nations fail) u diskurs. Ta teorija kaže da je za napredak potreban "confluence of factors". Makedonija je država u permanentnoj političkoj krizi na rubu rata, "Doing business"** im očito nije dovoljan. Siguran sam, svejedno, da je Makedoniji bolje kao 10. nego kao 66., "AOTBE" (ceteris paribus).

To nas vraća na tvoje osnovno pitanje, na Veliku kugu ili na Uzbekistan koji su tu na forumu opjevani - "egzogeni faktor" je u dovoljno inkluzivnom društvu (tj. društvu s inkluzivnim institucijama) doveo do "cveta tisuću cvetova", a u ekstraktivnom doveo do toga da kad fali radnika, djeca odu brati pamuk. U Engleskoj su za vrijeme Velike kuge radnici dobili veće plaće, a u Poljskoj su dobili dekret da ako odu od principala - on ih sasiječe mačem.

Primjeti da je Bugarska porezno povoljnija od Irske i Nizozemske, a Irska od Nizozemske - a opet kapital u Nizozemsku i Irsku, a u Bugarsku slabo. Jer je rizik da će Nizozemska promijenit "višestoljetnu" politiku mali, Irska "stoljetnu" mali, a Bugarska desetljetnu - veliki. Very Happy

Cijela naša teorija de facto leži na pretpostavci da je Hrvatska dovoljno dobra . Osobno mislim da je neki minimum inkluzivnosti dbio dosegnut činjenicom da smo ipak ušli u EU, tj. da su minimalni standardi demokracije* za ulazak u EU dovoljni.

*
Denying the rights and liberty of religion, land, and property!

Murder, plunder, faugh a ballagh, clear the way
Cheating, stealing, diddly-idel-day
Ducking, diving, faugh a ballagh, clear the way
Diddly-aidel-doh, diddly-aidel-day


**Ne odnosi se baš na Makedoniju, ali bio je dobar članak u Economistu kako neke vlade ciljano gađaju ono što se boduje u Doing business kako bi bile naprijed na ljestvici, pa tako uski potezi daju lažni privid. Ne mogu ga naći Sad
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Ghost Sat Dec 01, 2018 6:36 pm

Nešto mi je danas palo na pamet, čisto onako neka luda teorija kad ste već spomenuli snagu HDZa, te potpuni raspad SDPa.

Političke stranke "kupuju" glasače, tj donose neke loše ekonomske zakone i propise kako bi udovoljili raji. Zamislimo na trenutak situaciju gdje HDZ dobija izbore bez problema, tj sve ostale stranke su marginalne i nemaju šanse osvojiti većinu. Znači li to da bi HDZ ubuduće mogao manje udovoljavati raji, a češće donositi ekonomski liberalnije zakone?
Teorija bazirana na "ionako nas nitko ne može srušiti više, sad možemo raditi što hoćemo..."
Ima li smisla?

Ghost

Posts : 3
Join date : 2018-07-12

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by eustahijebrzica Sat Dec 01, 2018 9:11 pm

Ghost wrote:Nešto mi je danas palo na pamet, čisto onako neka luda teorija kad ste već spomenuli snagu HDZa, te potpuni raspad SDPa.

Političke stranke "kupuju" glasače, tj donose neke loše ekonomske zakone i propise kako bi udovoljili raji. Zamislimo na trenutak situaciju gdje HDZ dobija izbore bez problema, tj sve ostale stranke su marginalne i nemaju šanse osvojiti većinu. Znači li to da bi HDZ ubuduće mogao manje udovoljavati raji, a češće donositi ekonomski liberalnije zakone?
Teorija bazirana na "ionako nas nitko ne može srušiti više, sad možemo raditi što hoćemo..."
Ima li smisla?

Moguće?

Prvo, moramo zamisliti da se sve jače stranke osim HDZ-a raspadnu na nebitne strančice bez neke zajedničke koalicije... i/ili da nitko novi ne uleti u taj prazan prostor. Što ne bi baš rekla da se zasad događa u Hrvatskoj, pojavili su se i Zidari i Most kad su ljudi popizdili na razno + digli ruke od SDP-a kao oporbe/mogućnosti za promjene. Nismo mi jedina država u kojoj je stožerna opozicija propala pa su se pojavili neki treći i četvrti, pogledaj npr Njemačku i rast Zelenih i AFD-a. (Općenito mislim da je dosta ljevice u svijetu izgubilo bitku za radnike, pa se bave manjim/sekundarnim temama tipa prava žena, manjina, gejeva itd - ili u HRV slučaju s Partizanima - što ne donosi dovoljno glasača.)

Drugo, moramo zamisliti da nam se neće dogoditi što i Srbiji... tamo oporba ima jedno 10-ak stranaka koje svaka nešto drobi, a jedva ulaze u parlament. To nije poboljšalo ponašanje Vučića i njegovih sluga, čak štoviše, rekla bi da su još gori. "Može im se." Doduše, njihovi lopovčine mogu raditi što hoće dok su im radnici zarobljeni(ji) i dok obećavaju vanjskim faktorima da će priznati Kosovo ("evo sutra!"), što za nas ne vrijedi.

Općenito mislim da će HDZ raditi što god treba da se nastavi financiranje HDZ-a. Nemaju oni nikakve ideale. Tako da, mislim da bi u generalnom smislu oni mogli surađivati i s SDP-om (ili bilo kim) ako treba, a i u slučaju da budu Last Man Standing ići sami u promjene - opet ako treba. Zasad im ne treba baš onoliko koliko bi mi obični ljudi to htjeli.
eustahijebrzica
eustahijebrzica

Posts : 12
Join date : 2018-11-11

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Monsignor.m Sun Dec 02, 2018 11:31 am

Klijentelizam, kronizam, trgovanje utjecajem - kako god to zvali je srž bitka HDZ-a (i ostalih naših stranaka), tako da sumnjam da će ikad od toga odustati. Zato i je spas za sve nas što "nebom staše sveci vojevati".

Ključan je tu moment rast plaća i broj raspoloživih radnih mjesta u privatnom sektoru.
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Monsignor.m Mon Jan 21, 2019 2:38 pm

Lebowski wrote:
Usporedjuci ovo HGK po zupanijama i gledaju broj biraca u samo jednoj zestoko egzodaskoj izbornoj jedinici gledao sam za V izbornu jedinicu, trebala bi samo ta jedinica imati 2 zastupnika manje. Kad bi se sve sumiralo, vjerojatno bi ta podrucja "bijele kuge" trebala izgubiti nekih 15tak zastupnika u Saboru... Ali nekako mi se cini da cemo za tako nesto morati pricekati jos koji izborni ciklus... Znaci, bit ce jos "fondova za revitalizaciju".  

Čudi me kako nijedna oporbena opcija, pa ni inicijativa Narod odlučuje, nije još ovo spomenula...ili sam ja previdio.
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Lebowski Tue Jan 22, 2019 9:20 am

Moguce da nisu razmisljali o tome i da su kronicno nesposobni, npr. ovo bi prilicno odgovaralo SDP-u jer bi se uglavnom smanjio broj zastupnika u HDZovim utvrdama.

Ipak tesko je tocno odrediti impakt na iduce izbore (jer ako se ljudi odjave privremeno na 5 godina, i dalje mogu glasati u svojoj izbornoj jedinici ali izlaznost u tom slucaju je puno manja), ali budi siguran da ce biti kuknjave nakon iduceg popisa stanovnistva - izgubili smo izbore zbog neustavnog rasporeda po jedinicama!
Lebowski
Lebowski

Posts : 93
Join date : 2018-06-05
Age : 42
Location : Brisel

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Malo Derište Tue Jan 22, 2019 4:05 pm

Monsignor.m wrote:Čudi me kako nijedna oporbena opcija, pa ni inicijativa Narod odlučuje, nije još ovo spomenula...ili sam ja previdio.

Oporba spomene periodično ali i oni kalkuliraju, a Narod odlučuje je imao ideju ugraditi u sam Ustav podosta izmjenjeni sustav (danas je većina 'pokrivena' zakonima) kojim bi se ovo rješavalo.

Lebowski wrote:Moguce da nisu razmisljali o tome i da su kronicno nesposobni, npr. ovo bi prilicno odgovaralo SDP-u jer bi se uglavnom smanjio broj zastupnika u HDZovim utvrdama.

Budim realni, SDP trenutno ni sam ne zna što bi mu odgovaralo. Laughing
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Monsignor.m Wed May 01, 2019 1:28 pm

Index.hr wrote:
PREDSJEDNIK SDP-a Davor Bernardić u srijedu je, na Međunarodni praznik rada, u zagrebačkom parku Maksimiru dijelio građanima crvene karanfile i čestitao im 1. svibnja te dodao kako je SDP-ova prvomajska čestitka i njihov prijedlog plana za povećanje plaća.

Bernardić je rekao kako će SDP sljedeći tjedan u saboru govoriti o svom planu za povećanje plaća kojim žele dignuti poseban odbitak s 3800 na 5000 kuna i tako omogućiti da odmah sve plaće u Hrvatskoj narastu između 330 i 500 kuna.

to je naša prvomajska čestitka. Živio 1. maj", poručio je Bernardić.

Evo i Bernardić je uspio izvalit nešto pametno, nakon duge i teške borbe, iako nije spomenuo "egzodus" kao razlog.

U divljaka luk i strijela... Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 1641040317 Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 1641040317 Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 1641040317
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Monsignor.m Sun Jul 28, 2019 11:00 am

jutarnji.hr wrote:
Nadalje, HNS predlaže i plaćanje poreza isključivo na isplaćenu dobit, opet po stopi od 20 posto, tako da bi Hrvatska ustvari donekle bila u zoni flat-tax modela. Jer bi porez na dobit i dohodak bili na razini od 20 posto, a opća stopa PDV na 24 posto s tendencijom daljnjeg smanjenja (uz postojanje posebnih manjih stopa na određene proizvode i usluge). “Držimo, nadalje, da bi trebalo ukinuti PDV na sve vrste prijevoza, od avionskih do autobusnih, što bi smanjilo cijene u putničkom prijevozu i povećalo korištenje javnog cestovnog prijevoza. Na primjer, mjesečna karta na relaciji Zagreb - Zabok koštala bi 800 umjesto 1000 kuna mjesečno, rekao nam je Nađi, koji je i zamjenik gradonačelnika Svete Nedjelje, grada koji je proveo najveće porezno rasterećenje zadnjih godina među jedinicama lokalne uprave. Bit će stoga zanimljivo u Hrvatskom saboru krajem godine ako HNS doista podnese svoje samostalne zakonske prijedloge, a oporba i, moguće, dio zastupnika vladajuće koalicije odluče poduprijeti prijedloge HNS-a. Tada bi, kao što smo kazali, porezno rasterećenje u 2020. bilo ukupno teško oko šest milijardi kuna, jednako kao i ukupno u prve tri godine mandata ove vlade.

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/hns-ov-prijedlog-dize-trosak-izmjena-na-6-milijardi-kn-maric-uzvratio-to-nije-izvedivo/9174557/

HNS se od nestanka izgleda pokušava spasit upravo flat-taxom Very Happy
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by RealBear Sat Oct 19, 2019 11:36 am

Tko bi rekao da će "čuda da se dese"... bounce bounce bounce

ŽIVOTNA PREKRETNICA

BIVŠI GRADONAČELNIK I ŠEF KLUBA HDZ-a U GOSPIĆU OD JUČER ŽIVI I RADI U IRSKOJ Nakon duge političke karijere zaposlio se kao skladištar kod Dublina

Krmpotić ja tada shvatio da mora ostati pod stranački skutima želi li političko preživljavanje, što ga je u konačnici stajalo radnog mjesta, jer ga se Milinović riješio nedavno.

Silnim obećanjima svojih stranačkih kolega s visokih funkcija o procvatu Like Krmpotić očito nije povjerovao, a čini se da ga se nisu dojmile predsjedničine izjave o prosperitetnoj Hrvatskoj, kao ni saborski govor premijera Plenkovića koji je Hrvatsku opisao “politički stabilnom, gospodarski oporavljenom i sa snažnim rastom zaposlenosti, plaća, mirovina i socijalnih davanja, čime je podignut standard svih građana”.

Krmpotić je dakle spakirao kovčeg i sjeo u zrakoplov za bolje sutra u koje na dublinskom aerodromu kreće od danas. Zvali smo ga prije puta, ali nije želio razgovarati “pozivajući se na svoje ustavno pravo na privatni život”. No, spletom okolnosti, doznali smo sve o njegovu novom životu, koji će bivši gradonačelnik početi kao - skladištar.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/bivsi-gradonacelnik-i-sef-kluba-hdz-a-u-gospicu-od-jucer-zivi-i-radi-u-irskoj-nakon-duge-politicke-karijere-zaposlio-se-kao-skladistar-kod-dublina/9506366/

Molim te Monsi da kad sljedeći put postaš PPS brojke iz Irske da dodaš barem +20, ovog "egzodusaša" moramo brojiti višestruko Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 1152977910 Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 1641040317
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Monsignor.m Wed Jan 08, 2020 8:12 am

Andrejevič Plenkov wrote:
"Očito je došlo do mobilizacije velikog broja lijevih birača, naročito u zapadnim županijama. To je stvar i demografije, tamo gdje HDZ ima bolje rezultate danas živi manje ljudi", rekao je Plenković nakon maratonskog sastanka u HDZ-u.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/video-plenkovic-nakon-4-sata-sastancenja-u-hdzu-za-poraz-okrivio-iseljavanje/2145934.aspx

"Nameće se pitanje" bounce bounce zašto sad SDP i ostali ne udara u sve moguće talambase oko neustavnosti izbornih jedinica, što je i Ustavni sud potvrdio
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by RealBear Wed Jan 08, 2020 2:11 pm

Da, evo vidim da se na sve strane po medijima šire hipoteze o "Utjecaju egzodusa na pad HDZ-a u Hrvatskoj".  affraid  lol!

Malo sam uspoređivao rezultate 2020/2015 po slavonskim županijama pa ispada da iako je izlasnost bila puno manja, razlika u apsolutnom broju glasova je samo cca 10.000  kontra HDZ-a.

To bi po meni trebalo značit da iz Slavonije bježe i daju petama vjetra prilično ravnomjerno i glasači HDZ-a i glasači drugih stranaka.

S druge strane u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji imamo skoro 100.000 razliku na štetu HDZ-ove kandidatkinje, a s tim faktom "egzodus" može imati samo indirektne veze preko jačeg i slobodnijeg bijesa ljudi prema "uhljebničko-rodijačkoj" paradigmi sad kad se lalše diše i kad nezaposlenost u razvijenijim krajevima Hrvatske praktički da i ne postoji.

Šta ja znam, ja da sam na mjestu HDZ-ovih megauhljeba i "stratega" pred parlamentarne izbore išao bih se umiljavati onom liberalnom dijelu glasačkog tijela po gradovima i razvijenijim dijelovima Hrvatske koji bi imali najviše koristi od flat-taxa i spuštanja gornje granice na koje se plaćaju doprinosi.  Basketball

Možda bi onda ona spikica o 8000 ojrića imala nekog smisla. Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 1254915264
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" - Page 2 Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum